Prije 18 godina napustio nas je Zoran Bečić, glumac koji je bio mnogo više od Oskara Prohaske

28

Danas se navršava 18 godina otkako nas je napustio Zoran Bečić, doajen bosanskohercegovačkog glumišta. Mnogi ga pamte po ulozi Oskara Prohaske u seriji “Viza za budućnost”, no bitno je naglasiti da je on bio mnogo više od toga.

Rođenje 1939. u Čačku. Studirao je glumu na Beogradskoj akademiji u klasi čuvenog Mate Miloševića i diplomirao 1966. Odlazi u Dubrovnik, gdje je radio dvije godine. Nakon toga se seli u Sarajevo i postaje dio ansambla Malog pozorišta, današnjeg Kamernog teatra 55.

Glumio je u predstavi “Noć ubica” Radoslava Dorića, a zatim je u tri sezone odigrao čitav niz zapaženih uloga, počevši od glavnih u “Pljački” i “Mračnoj komediji” pa i sporednih u “Usamljenoj gomili” i “Veleizdajničkom procesu”, sve do naslovnih u “Viktoru ili djeci na vlasti” i “Idiotu”.

Kratko je radio u Beogradu, a onda se vraća u Sarajevo. Zapošljava se u Narodno pozorište. Samo neke od predstava u kojima je glumio su: “Priče iz Bečke šume”, “Bašeskija”, “Čežnja pod brestovima”, “Nora”, “Hrvatski Faust”, “Na Božijem putu”, “Omer-paša Latas” i “Romanu o Londonu”.

Ostao je vezan i za Kamerni teatar 55 – istakao se u predstavama “Smrt trgovačkog putnika”, “Rucante”, “Sporting life”, “Lijepa Vida”, “Divlje meso”, “Karamazovi”, “Makedonsko slanje”, “Nije čovjek ko ne umre” i “Vjenčanje Gombroviča”. Za ostvarenja u “Noći ubica” dobio je Zlatni lovor vijenac Internacionalnog teatarskog festivala MESS.

Jedan je od utemeljitelja Sarajevskog ratnog teatra (SARTR). Glumio je u prvoj SARTR-ovoj predstavi “Sklonište”. Režirao je predstave “Nije čovjek ko ne umre” i “Memoare Mine Hauzen” te dvije predstave u Kamernom teatru – “Suton” i “Smrt i djevojka”. često je gostovao u Tuzli (s predstavom “Hamdibeg”) i Mostaru (s predstavom “Ruho”).

Među serijama i filmovima u kojima je glumio su: “Viza za budućnost”, “Zamka za ptice”, “Aleksa Šantić”, “Moj brat Aleksa”, “Bure baruta”, “Priče iz fabrike”, “Valter brani Sarajevo”…

U Narodnom pozorištu u Sarajevu obavljao je i funkciju direktora drame. Bečić je do kraja života igrao svoju posljednju ulogu dobivši svoj posljednji aplauz na otvorenoj sceni tumačeći lik Alihodže u predstavi “Legenda o Ali-paši”.

Gradimir Gojer, tadašnji direktor Narodnog pozorišta, izjavio je tada:

“Mislim da je danas na groblje “Lav” došao svako onaj ko je, osim glumačke, poštovao i građansku uspravnost Zorana Bečića. Ta ga je uspravnost krasila kao građanina Sarajeva, jednog od rijetkih koji je osjećao grad svim svojim bićem i koji mu je ostao vjeran do zadnjeg trenutka života.”

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Sličan sadržaj

Federalna televizija podnijela krivičnu prijavu protiv BHRT-a

Advokati Federalne televizije Nina Kisić i Goran Dragović kazali su da je...

Nova Forbes lista 10 najplaćenijih sportista na svijetu u 2024: Drugoplasirani će iznenaditi mnoge

Forbes je objavio novu listu 10 najplaćenijih sportisa, a prvi put u...

Bećirović ponovo ide u New York da lobira za rezoluciju o Srebrenici

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović ponovo početkom naredne sedmice kreće...

Novosti