Pet stvari koje ne biste smjeli prati u veš mašini kako ih ne biste trajno oštetili

59

Neki odjevni komadi mogu zauvijek biti oštećeni ako ih samo jednom stavite u veš mašinu. Iako je pranje u mašini mnogo lakše, nije preporučljivo za sve. Neke stvari bolje je prati ručno.

Koja odjeća zahtijeva poseban tretman?

Pranje kompletnog ormara i donjeg rublja u veš mašini može izgledati kao brz i efikasan način, ali određena odjeća može trpjeti trajna oštećenja nakon samo jednog ciklusa. Koji su to komadi odjeće najbolje prati ručno ili poslati na hemijsko čišćenje?

  1. Grudnjaci: Prije nego što ih ubacite u veš mašinu, važno je znati nekoliko stvari. Žice grudnjaka mogu oštetiti bubanj, a kopče mogu oštetiti odjeću. Osim toga, grudnjaci se mogu rastegnuti ako se kopče zaglave u bubnju. Stoga, preporučuje se ručno pranje grudnjaka kako bi se sačuvali oblik i funkcionalnost.
  2. Kravate: Većina kravata je izrađena od osjetljivih materijala, pa postoji rizik da izgube oblik ili zaprljaju drugu odjeću prilikom pranja u mašini. Ručno pranje ili hemijsko čišćenje kravata preporučuje se kako bi se očuvala njihova kvaliteta.
  3. Predmeti s ukrasnim elementima: Zakopčajte pantalone, farmerke, košulje itd. prije nego ih stavite u mašinu kako biste izbjegli oštećenja od rajsferšlusa i dugmadi. Odjeću s ukrasnim elementima, poput šljokica, perli ili kamenčića, najbolje je prati ručno kako bi se spriječilo zaglavljivanje ili oštećenje u mašini.
  4. Čarape za bebe: Male odjevne komade, poput čarapa za bebe, treba prati ručno kako bi se izbjeglo zaglavljivanje u odvodu i moguće oštećenje mašine. Ako nemate vremena za ručno pranje, stavite ih u mrežaste vrećice prije nego što ih ubacite u veš mašinu.
  5. Svilena odjeća: Većina svilenih predmeta zahtijeva hemijsko čišćenje ili nježno ručno pranje, jer visoke temperature i centrifuga mogu oštetiti osjetljivu tkaninu. Svilena odjeća može se pocijepati ili izgubiti oblik, pa je preporučljivo koristiti specijalni deterdžent za svilenu odjeću prilikom ručnog pranja.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Sličan sadržaj

Kako je biljka koja se mogla kupiti na policama apoteka postala zabranjena i “omražena”: Pomaže u liječenju multiple skleroze, Alzheimera, kancera…

“Istraživanja kanabisa: Nove perspektive i otkrića” naziv je simpozija koji se održava...

Jagode su opasne za ljude s ovim stanjima: Spriječite dodatne probleme

Jagode, mnogima jedna od najdražih voćki, izuzetno je bogata vitaminima, mineralima, vlaknima,...

Bosanska kafa uvrštena na listu 100 najboljih bezalkoholnih pića na svijetu

Kulinarski magazin Taste Atlas objavio je listu 100 najboljih bezalkoholnih pića, a...

Novosti