Tačno 26 sekundi videosnimka odobrio je sudija Branko Perić da se dostavi medijima sa sinoćnjeg ročišta o određivanju pritvora Ranku Debevcu, bivšem predsjedniku Suda BiH, i Osmanu Mehmedagiću, bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije BiH.
Na snimku se tek može čuti i vidjeti da Perić kaže da otvara ročište u ovom predmetu, te da su prisutni tužiteljica Bojana Jolović i optuženi Ranko Debevec i njegova braniteljica Tatjana Savić i tu se snimak prekida, jer toliko je sadržaja stalo u 26 sekundi. Doduše, na snimku se vidi da je na ročištu i Osman Mehmedagić, no mediji nisu mogli dobiti duži snimak kako bi javnost vidjela kako su se to osumnjičeni u aferi „prisluškivanje sudija“ sinoć ponašali u sudnici BiH.
Sudija Branko Perić svojom odlukom da nam odobri 26 sekundi videomaterijala s ovog ročišta „spasio“ je osumnjičene od toga da javnost donese svoj sud o tome šta je govorila tužiteljica Bojana Jolović, ali i kako su reagirali osumnjičeni, prvenstveno Ranko Debevac, bivši predsjednik Suda BiH, koji je već na početku ročišta pokazao visok stepen bahatosti i sile .
Iako ni Debevec ni Mehmedagić sinoćnjim pojavljivanjem u sudnici nisu bili ni na kakvim pozicijama, ipak činjenica da je javnosti uskraćeno da pogledaju videosnimak s ročišta o prijedlogu da se za njih odredi pritvor govori da su bili privilegirani u donosu na druge osumnjičenike i optuženike za koje su sudije odobravale najmanje 10 minuta videozapisa sa sličnih ročišta.
Je li sudija Perić na ovaj način ciljano poštedio i izašao u susret Debevcu i i Mehmedagiću, zna samo on, no evidentno je da su se mediji prvi put susreli s tim da im na zahtjev da im se dostavi dio ili cijeli snimak s nekog ročišta bude dostavljen snimak u trajanju manjem od pola minuta, pa su mnogi, kako je potvrđeno za Raport u Sudu BiH, tokom dana zvali Službu za odnose s javnošću i pitali da nije u pitanju neka greška.
Ispostavilo se da greške nema i da je tako odlučio sudija Branko Perić.
Kako je za Raport potvrđeno u Službi za odnose s javnošću Suda BiH, i oni su se prvi put susreli s tim da je jedan sudija odlučio u da se medijima može dostaviti „punih“ 26 sekundi snimka s nekog ročišta, ali su kazali da sudija ima pravo i da donese odluku da snimak ne dostavi nikako ili u trajanju o kojem on odlučuje.
U Sudu BiH su za Raport kazali da o tome hoće li mediji dobiti snimak s nekog od ročišta u tom sudu odlučuje postupajući sudija, u ovom slučaju Branko Perić, te su nas na precizne detalje o tome uputili na odredbe u Zakonu o krivičnom postupku, u tom zakonu nismo našli nijednu odredbu koja tretira odlučivanje o ustupanju videosnimaka s ročišta.
No, na stranici Suda BiH jasno stoji da takav zahtjev odobrava predsjednik Suda BiH i predsjedavajući sudskog vijeća za određeni predmet.
Poznato je da novinari ne smiju u Sud BiH unijeti nikakav uređaj za snimanje, ali je na stranici Suda BiH navedeno da oni „izdaju DVD-ove sa svih javnih ročišta”.
„U skladu sa Zakonom o krivičnom postupku, član 241., u sudnicama Suda BiH zabranjeno je filmsko ili televizijsko snimanje. Također, zabranjeno je unošenje bilo kakve opreme za snimanje ili mobilnih telefona u prostorije Suda BiH. Međutim, predstavnici Odjeljenja za informiranje javnosti, u saradnji sa audio-video tehničarima Suda BiH, a u skladu s važećim pravilnikom, izdaju DVD-ove sa svih javnih ročišta. Ukoliko želite DVD sa nekog od javnih ročišta koje će se održati pred Sudom BiH, molimo vas da dan unaprijed popunite i pošaljete”, navedeno je na stranici Suda i mediji koji žele snimak pridržavaju se ovih procedura.