Anomalije na tržištu nekretnina obično su znak balona koji se formira uslijed neravnoteže potražnje nad ponudom.
Ekonomsko stanje u SAD-u
Značajno usporavanje ekonomije u SAD-u kao i povećanje kamatnih stopa od strane FED-a u nekoliko posljednjih kvartala dovelo je, uz prisutnu inflaciju do stagflacije.
Stagflacija je ekonomska anomalija koja se karakteriše kombinacijom usporenog ekonomskog rasta, te rasta nezaposlenosti i inflacije. To je stanje je jako problematično jer ekonomski alati za borbu protiv inflacije (povećanje kamatnih stopa) mogu povećati nezaposlenost, dok smanjivanje kamatnih stopa može dovesti do još veće inflacije.
Posljednja stagflacija u SAD-u je bila u 1970-ih godina zbog povećanja cijene nafte i visoke nezaposlenosti u tom periodu. CNN navodi da se SAD-a nalazi pred staglfacijom nakon 50 godina i ekonomski pokazatelji nisu sjajni.
Američki portal za nekretnine Zillow pokazuje kako je cijena nekretnina u SAD-u porasla oko 5% u odnosu na prošlu godinu ali da su primjećene drastične razlike po saveznim državama.
Cijene nekretnina u određenim dijelovima saveznih država Floride, Georgia kao i još nekih su pali između 20%-40%. Razloga je mnogo, od smanjene ekonomske aktivnosti, povećana nezaposlenost kao i kamatne stope od 7,5%-10% koje su na tržištu.
Usporedba nekretnina u SAD-u i BiH
Teško je staviti u istu rečenicu i porediti prvu ekonomiju svijeta sa BiH. Uzimajući samo u obzir prosječnu platu u SAD-u od $5315 mjesečno i prosjek FBiH od 1315 KM jasno je kolika je ekonomska moć prosječnog građanina obje zemlje.
Međutim, stanje na tržištu nekretnina ne oslikava realne ekonomske pokazatelje.
Prema vodećem američkom portalu za nekretnine Zillow, u New Yorku stan možete pronaći već od $1700 po kvadratu što je oko 3000KM po kvadratu, te je cijena nedavno snižena za $900.
Ovo nije izolovan slučaj te se nekretnine u Atlanti i Chicagu mogu pronaći po sličnim ili čak i jeftinijim cijenama.
Kvadrat ove kuće u Chicagu je oko $615 što je po trenutnom kursu dolara oko 1100KM po kvadratu za kuću koja se nalazi oko 20tak minuta vožnje od centra Chicaga.
Cijene nekretnina u BiH su u posljednje 3 godine doživjele eksponencijalan rast. Faktori koji su doveli do toga je mnogo ali definitivno nisu pokazatelj eksponencijalnog rasta BiH ekonomije kojim bi se to opravdalo. Neki od glavnih faktora su veliki priliv novca iz inostranstva u posljednje 3 godine i ulaganjem tog novca u prvenstveno nekretnine kao i pomjeranje tržišta sa dugoročnog izdavanja na kratkoročno izdavanje – stan na dan što je smanjilo ponudu dostupnih stanova za prodaju i dugoročno izdavanje.
Stan u novogradnji u tuzlanskom naselju “Banja” u neposrednoj blizini Panonskih jezera prelazi 5000 KM po kvadratu, naselju Stupine preko 3700KM po kvadratu dok je za stariju gradnju u naselju Slatina i Irac potrebno izdvojiti preko 3300 KM po kvadratu. Za kvadrat kuće u Slavinovićima je potrebno izdvojiti preko 1500KM po kvadratu. Cijene u Lukavcu su niže oko nekih 10-15% u odnosu na Tuzlu trenutno.
U kojem pravcu će ići cijene nekretnina u BiH nije jasno, dok prognoze CNN-a za SAD govore da će doći do smanjenja cijena nekretnina na nacionalnom nivou u narednim kvartalima i do 20%.