Unsko-sanski kanton (USK) će dobiti ministarstvo vjere. Nezaustavljivo srljamo ka građanskoj i sekularnoj, poručio je Amir Purić, komentirajući predložene izmjene zakona kojim bi ovaj kanton dobio ministarstvo mladih, sporta, dijaspore i vjere?
Zastupnik Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine i predsjednik velikokladuškog odbora NS nije siguran da je to pravi potez i to iz više razloga.
Ide prema Skupštini
“Prije svega, naglasio bih da je to nešto što je tretirala i usvojila Vlada USK kao prijedlog koji bi trebao ići ka Skupštini.
Vrlo vjerovatno će se o tome raspravljati, da li na ovoj ili sljedećoj sjednici Skupštine, pa bi tada trebali čuti i obrazloženje za ovu inicijativu”, kaže Purić za Raport.
Generalno, on naglašava da ima smisla pojedina glomazna ministarstva razdvojiti prema nadležnostima, ali mu je neobično da vladajuća koalicija u USK (SDA, NES) nastoji uvesti i ministarstvo vjere, “prikačeno” uz sport, mlade i dijasporu, dodavši da nije čuo niti da u regionu postoji nešto slično.
“U nekim državama, koliko znam, postoje ministarstva religije. No, to su najčešće države koje imaju državnu religiju, ali to nije slučaj sa Bosnom i Hercegovinom.
Zašto je sada nama u USK potrebno ministarstvo vjere, nisam još vidio obrazloženje i ne mogu tumačiti razloge, ali jeste neobično”, kaže Purić.
Dodaje da bi eventualno formiranje ovog ministarstva otvorilo niz pitanja, a možda i problema – recimo, da li ministar bio nadležan za više vjera, da li bi se time pravili paralelni vjerski autoriteti, da li bi to predstavljalo miješanje politike i religije…
“Ne vidim utemeljenje za takvo ministarstvo i po našem ustavnom poretku. Ponavljam, mi nemamo državnu religiju.
Imamo dominantan broj ljudi koji se izjašnjavaju kao vjernici koji su organizirani u okviru svojih vjerskih zajednica, pa se čak i s aspekta vjernika organizacija vjere kroz ministarstvo ne može opravdati, jer bi to bilo stvaranje paralelizma s vjerskim autoritetima”, dodaje Purić.
Nova uhljebljenja
On ne isključuje mogućnost da su ovakve inicijative plasirane s ciljem čistog populizma i prikupljanja političkih poena.
Najavljeno restrukturiranje Vlade USK Purić će pažljivo pratiti zbog još jedne stvari.
“Ono što me zanima i što je veoma osjetljivo pitanje jeste kako će se restruktuiranje Vlade odraziti na finansije.
Da li to znači nova upošljavanja, koliki će biti administrativni aparat, koliko će to uopće biti svrsishondo s finansijskog aspekta”, napominje Purić.
Ni SDP-ovcu Razimu Halkiću, zastupniku u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, nije jasno šta se želi postići uvođenjem ministarstva vjere u kantonalnu vladu.
Predsjednik Kantonalnog odbora SDP-a kaže da je iz medija saznao za predložene zakonske izmjene koje mu, priznaje, nisu najjasnije.
“Nisam nigdje vidio da u susjedstvu postoji ministarstvo vjere.
Kako ga misle kreirati i s kojim ciljem, da li su to usaglašavali s vjerskim zajednicama, zaista ne znam”, rekao je Halkić.
Ovisimo od dijaspore
Purić u predloženim izmjenama, kad su u pitanju kantonalna ministarstva, vidi i nešto pozitivno.
“Rekao sam, to može donijeti i neke pozitivne aspekte, to što ćemo imati ministarstvo dijaspore dobra je stvar, jer je dijaspora bitan ekonomski i socijalni faktor.
Bitno je da se jedan resor posveti saradnji sa dijasporom, mi bukvalno, ovdje ekonomski ovisimo o dijaspori”, naglašava Purić, koji se ipak pita da li je najsretnije rješenje dijasporu gurati u isto ministarstvo sa sportom, mladima i vjerom.