Nakon incidenta u Lukavcu, gdje je učenik upotrebom pištolja ranio nastavnika, vlasti Tuzlanskog kantona su razvile set mjera s ciljem suzbijanja maloljetničke delinkvencije i povćanja sigurnosti u školama. Većina škola je već implementirala određene korake, uključujući instaliranje ‘panik tastera’, videonadzora i prisustvo zaštitara.
Vlada TK je formirala radnu grupu koja je imala zadatak sačinjavanja seta mjera s ciljem smanjenja maloljetničke delinkvencije i poboljšanja sigurnosti u školama.
Radna grupa je izradila dokument sa više od 30 mjera, od kojih je dosad dio realiziran, a većina zahtjeva značajne promjene u školama, koje će kada budu u potpunosti implementirane, promijeniti okruženje za učenike osnovnih i srednjih škola.
Kako je navedeno u dokumentu koji je u posjedu portala Klix.ba, Ministarstvo obrazovanja i nauke TK je zaduženo za ukupno deset mjera, od kojih je zaključno sa septembrom u cjelosti realizovalo njih četiri.
“Tri mjere su djelimično realizovane, dok tri nisu, uz napomenu da je mjera koja se odnosi na donošenje pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o disciplinskoj odgovornosti učenika u osnovnoj i srednjoj školi, mjera koja će biti realizovana u narednom perodu, s obzirom da se očekuje dostavljanje mišljenja Ureda za zakonodavstvo Vlade TK na prijedlog novog pravilnika o disciplinskoj odgovornosti učenika srednjih škola. Realizacija mjere koja se odnosi na donošenje etičkih kodeksa za zaposlenike u osnovnim i srednjim školama je u toku, s obzirom da je formirana radna grupa u kojoj su učešće uzeli i predstavnici reprezentaitivnih sindikada osnovnog i srednjeg obrazovanja te se realizacije ove mjere očekuje do kraja 2023. godine, kako je i određeno rokom”, napisano je u dokumentu.
Na osnovu donesene uredbe o obezbjeđenju i sprovođenju odgovarajuće tehničke i fizičke zaštite u osnovnim i srednjim školama TK, predviđa se postavljanje videonadzora, protuprovalna zaštita i protuprepadna zaštita, odnosno takozvani panik taster. Također, u cilju postizanje većeg stepena sigurnosti, škola s ovlaštenom agencijom može zaključiti ugovor o obavljanju poslova fizičke zaštite.
Većina škola još uvijek nije realizirala sve mjere zaštite, a kao razloge su naveli nedostatak novčanih sredstava i nemogućnost obezbjeđenja fizičke zaštite zbog nedostatka kadra u agencijama.
“Primjena predmetne uredbe je već počela te je prema raspoloživim podacima Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona, 47 škola realizovalo ugradnju protuprepadne zaštite (panik taster) dok je u 20 škola postupak ugradnje u toku. Ostale škole će se obratiti zahtjevima za dodatnim sredstvima kako bi mogli realizirati ovu aktivnost. Pedeset i pet škola je realizovalo fizičku zašitu objekta škole, a devet trenutno provodi postupak kako bi osiguralo fizičku zaštitu. Gotovo 30 škola se izjasnilo da imaju poteškoću s realizacijom ove aktivnosti, s obzirom da subjekti koji se bave fizičkom zaštitom ne raspolažu radnom snagom – certificiranim zaštitarima, što ih onemogućava da učestvuju u postupcima nabavki.