Diljem svijeta danas se obilježava Majčin dan, a Palestinke ovaj dan provode u goloj borbi za preživljavanje i spašavanje svoje djece u Pojasu Gaze koji je od 7. oktobra prošle godine na meti žestokih izraelskih napada koji uključuju desetine hiljada tona bombi i nametnuo potpunu blokadu, javlja Anadolu.
Među blizu 35.000 ubijenih Palestinaca u Pojasu Gaze većina su djeca i žene.
U izraelskim napadima je i ranjeno oko 78.000 osoba, a nekada gusto naseljeni gradovi su u velikoj mjeri devastirani.
Izrael provodi blokadu nad Gazom i ne dozvoljava ulazak humanitarne pomoći koja održava u životu 2,3 miliona tamošnjih Palestinaca, ne ostavlja sigurno mjesto za civile. Rafah je donedavno nazivan sigurnim za civile, a sada je na meti izraelskog kopnenog napada i 1,5 miliona odveć raseljenih Palestinaca ponovo je primorano da bježi s tog područja.
Roditelji u Pojasu Gaze bore se za golo preživljavanje i u nestašici svega u grotlu izraelskih napada pokušavaju sačuvati svoju djecu.
– U Gazi 37 djece svaki dan izgubi majke –
Agencija Ujedinjenih nacija (UN) za pomoć palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku (UNRWA) saopćila je početkom maja da 37 djece svaki dan izgubi majke u izraelskim napadima u Pojasu Gaze.
“Rat u Gazi nastavlja biti rat protiv žena”, naveo je UNRWA na društvenoj platformi X.
U objavi se navodi da je 10.000 žena ubijeno, a 19.000 povrijeđeno u Gazi.
“Trideset sedmero djece svaki dan izgubi majke”, naveli su iz UN-ove agencije.
UNRWA je upozorio i na dramatične uslove života u blokiranom Pojasu Gaze.
“Uslovi su užasni, s više od 155.000 trudnica ili dojilja koje imaju vrlo ograničen pristup vodi i higijenskim potrepštinama”, navodi se u tekstu.
– Spremanje jela na vatri od smeća –
Mnogi stanovnici Gaze, a najčešće djeca imaju probleme s probavom zbog konzumiranja svega što nađu u jeku velike humanitarne krize, a jedu i stočnu hranu koju pronađu u starim skladištima.
Majke djeci spremaju hranu paleći vatru od smeća i otpada koji sakupljaju u razorenim naseljima u kojima nema struje i goriva.
Sabirin Ebu Avde iz Gaze kazala je za Anadolu da svakodnevno izlazi u potragu za plastičnim i drugim otpadom kako bi skuhala hranu.
“Zbog izraelskih napada smo sa sjevera Gaze izbjegli u Rafah. Muž mi je bolestan. Vodimo golu borbu za preživljavanje”, kazala je Abu Avde i dodala da se boje sve većih rizika od bolesti jer borave u neadekvatnim uvjetima.
Hena Abu Cebel, majka osmero djece u neuvjetnom šatorskom naselju u Rafahu, kazala je da joj je najveći problem to što nema dovoljno čiste vode, hrane i odjeće za mališane.
– Huriye je i otac i majka svoje devetoro djece –
Majka iz Gaze Menal al-Medhun izjavila je da je izgubila svoju najstariju kćer i prvo unuče u izraelskom napadu na njihov šator u Kan Younisu, gdje su migrirali sa sjevera Gaze.
“Uzeli su mi dio srca. Oduzeta nam je životna radost”, kazala je ona.
Palestinska Huriye, koja je izgubila muža u izraelskim napadima, sada mora preuzeti uloge i oca i majke za svoje devetoro djece u improviziranom šatoru u Rafahu.
Huriye je kazala da nisu imali nikakav prihod, da im nedostaju osnovne potrebe kao što su voda i plin za kuhanje u šatoru.
I životna priča Palestinke Ranye Abu Anze svjedoči o tragedijama s kojim se suočava palestinski narod u Gazi. Naime, nakon 11 godina braka rodila je blizance, a svega pet mjeseci kasnije u izraelskom zračnom napadu ubijeni su joj i muž i djeca.
Od blizanaca su joj kao uspomena ostala samo bajramska odijela koja je golim rukama iskopala ispod ruševine njihove porodične kuće koja je devastirana u izraelskom napadu.
Tužne priče palestinskih majki zabilježene su i brojnim snimcima koji su objavljeni na društvenim mrežama. Na jednom od njih majka ispred bolnice Al-Aksa moli medicinare da joj ubijenu djecu umotaju u deku da im ne bude hladno.