“Ja ću da platim. Ne, ja ću da platim, ti si prošli put. Ne, ne, insistiram. Ja ću!” Ako su vam poznate rečenice, možete da naslutite o čemu je reč. Plaćanje računa na kraju se često svede na raspravu. Ko treba da plati, koliko, kada? Mladi su otkrili svoje mišljenje!
Iako generacije Z (koja je otprilike rođena od sredine do kasnih 1990-ih do sredine 2000-ih) važi za moderne ljude, istraživanja pokazuju da su i te kako privrženi tradicionalnim vrijednostima. Rodna ravnopravnost obuhvatila je mnoge sfere, među kojima su i izlasci, tačnije plaćanje računa. Ili možda ne?Da li bi računi trebalo da se ravnopravno podijele ili ne? Kako se čini prema istraživanju, mladi muškarci odbijaju u većini slučajeva da dejvojka plaća račun, pa makar i svoj dio.
Istraživanje The New York Times-a koje je obuhvatilo 552 studenta citirano pokazalo je da muškarci Z generacije plaćaju sastanke 90% vremena. Žene, s druge strane, u potpunosti su platile samo 2% sastanaka na koje su išle, dok je 8% sastanaka bilo ravnomjerno podijeljeno među polovima.
“Tradicionalni obrazac još uvijek postoji”, rekao je za publikaciju profesor Šanhong Luo, koji je sproveo istraživanje.
Tajms je citirao jednu 27-godišnju ženu koja je tvrdila da rodna ravnopravnost nije razlog da se očekuje da će ljepši pol podeliti račun:
“Ravnopravnost polova ne znači da muškarci i žene treba da plate isto kada izađu”, rekla je žena koja je želela da ostane anonimna. Tvrdi da žene zarađuju manje od muškaraca, provode više vremena dotjerujući se i plaćaju više za reproduktivnu brigu.
Skot Boven (24), rekao je za Tajms da je uvijek plaćao piće, obroke i kafu na sastancima. Za muškarce koji aktivno pokušavaju da nađu partnera, izlasci u današnje vrijeme nisu nimalo jeftini, ali neki muškarci su uvrijeđeni ili “besni” kada žena izvadi svoj novčanik i ponudi da plati svoj dio.