Mladi u BiH pokazuju nizak nivo političke pismenosti, pokazalo istraživanje

26

Institut za razvoj mladih KULT proveo je istraživanje o političkoj pismenosti mladih u Bosni i Hercegovini, otkrivajući zabrinjavajuće podatke o niskom nivou političke informiranosti i angažovanosti među ovom populacijom. Istraživanje, koje je obuhvatilo 1.069 mladih osoba u dobi od 15 do 30 godina iz svih dijelova BiH, realizovano je u prvoj polovini 2024. godine. Uključivalo je anonimno anketiranje i fokusne grupe radi boljeg razumijevanja stavova i mišljenja mladih o političkim temama.

Mladi slabo poznaju političke lidere i institucije

Rezultati istraživanja pokazuju da više od polovine mladih ne zna ko su premijeri entiteta Republike Srpske i Federacije BiH, kao ni ko je trenutni predsjedavajući Vijeća ministara BiH. Najmanji nivo političke pismenosti pokazali su mladi od 15 do 19 godina, što sugerira potrebu za dodatnim obrazovanjem u ovoj oblasti. Mladi u ovoj dobnoj skupini, posebno oni sa trogodišnjim srednjoškolskim obrazovanjem, pokazali su najmanje znanja, dok su najbolji rezultati postignuti među onima koji su pohađali gimnaziju.

Internet i društvene mreže kao glavni izvori informacija

Mladi se najviše informiraju putem internetskih portala (76,7%) i društvenih mreža, gdje dominiraju Instagram i Facebook. Iako se često oslanjaju na ove izvore, većina mladih ne posvećuje dovoljno pažnje provjeri tačnosti informacija koje konzumiraju, osim ako ih određena tema posebno ne zanima. Kroz razgovore s mladima, istraživači su utvrdili da mladi često ne čitaju programe političkih stranaka prije glasanja, smatrajući da stranke ionako neće ispuniti svoja obećanja.

Negativan imidž političara i stranaka

Političke stranke i političari imaju vrlo negativan imidž među mladima. Skoro polovina ispitanika (48,1%) izjavila je da nema nikakvo povjerenje u političke stranke, a dvije od pet mladih osoba smatraju da političari uglavnom ne ispunjavaju obećanja koja su dali prije izbora. S druge strane, vjerske institucije uživaju veće povjerenje među mladima, iako su mnogi izrazili nezadovoljstvo zbog povezanosti vjerskih lidera s politikom.

Potreba za boljim političkim obrazovanjem

Istraživanje Instituta za razvoj mladih KULT ukazuje na potrebu za dodatnim političkim opismenjavanjem mladih u BiH, kroz formalno i neformalno obrazovanje. Bolje razumijevanje političkih procesa, institucija, građanskih prava i obaveza moglo bi osigurati da mladi postanu informirani i aktivni učesnici u društvu, što je ključno za izgradnju demokratskog i prosperitetnog društva.

Institut za razvoj mladih KULT proveo je ovo istraživanje uz podršku Švedske ambasade u BiH (SIDA). Kompletno istraživanje dostupno je javnosti i može se pronaći na zvaničnoj web stranici Instituta.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Sličan sadržaj

Motociklista preminuo nakon teške saobraćajne nesreće u Priluku

Motociklista je preminuo od posljedica teških povreda u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla,...

Najava: Stand-up nastup Aleksandra Perišića na Izletištu ”Bukvik” na jezeru Modrac

Ove nedjelje, 8. septembra, s početkom u 20:00 sati, na prelijepom Izletištu...

Naselje Redžići u Bokavićima dobilo novu rasvjetu zahvaljujući inicijativi predsjedavajućeg Suada Salibašića

Mještani naselja Redžići u Bokavićima odnedavno uživaju u poboljšanim uslovima života zahvaljujući...

Novosti