Ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumždija, zaključio je danas panel diskusiju posvećenu memorijalizaciji genocida u Srebrenici emotivnim riječima, ali je citirao i jednog od američkih predsjednika Roberta Kennedyja. Prisutne je najprije podsjetio da je u genocidu u Srebrenici najmlađa žrtva bila beba porodice Muhić kojoj nisu stigli ni ime dati, dok je najstarija žrtva imala 94 godine. Upozorio je kako UN greške ne smije ponoviti i da se novi genocidi ne smiju dogoditi.
“Trebamo se sjetiti žrtava, kazniti počinitelje u bijegu i boriti se protiv ideologija koje se uzasnivaju na mržnji, da proglašvaju nekoga krivim samo zato što su drugačiji. Ovo je samo djelić onoga što radimo, 29 godina nakon posljednjeg genocida, spominjemo jednu presudu Međunarodnog suda i za to je trebalo osam godina. Godine 2003. kada su Munira i njeni prijatelji učinili mogućim da se organizira prva dženaza, kada je 600 od 8372 žrtava pronađeno, identificirano i ukopano u Srebrenici kao podsjetnik, imali smo jednu novorođenu bebu Muhić. Nije bilo vremena ni da joj se da ime. Najstrija žrtva imala je 94 godine. U julu 1995. u toj krvavoj operaciji ubijanaj s namjerom, umišljajem i organizovano i prema definiranomplanu i modelu, na najgori način. To je utvrđeno. Među 8372 ubijenih bilo je više od 800 djece. Namjerno je to urađeno kako bi se fizički, biološki uništila jedna etnička grupa. Genocid nije samo broj, ja govorim o umišljaju, namjeri, a to su MKSJ i Međunarodni krivični sud presudili i potvrdili prije dvije godine”, rekao je Lagumdžija.
Podsjetio je kako su “Demokratske države UN-a prihvatile svoje greške koje su počinile u Bosni, a naoričito u Srebrenici ‘95”.
“UN je napravio grešku u Srebrenici i mi pozivamo UN da ne ponove istu grešku 2024. godine. Pozivamo sve da nam se pridruže da UN usvoji ovu rezoluciju. Kofi Annan je rekao ‘Srebrenica jen ajveća sramota UN-a’. Priznao je grešku, one se ne mogu ispraviti, ali imamo obavezu da zaustavimo neke nove zajedno”, rekao je Lagumdžija.
Potom je citirao jednog od američkih predsjednika Roberta Kennedyja koje je izgovorio nakon ubistva Martina Luthera Kinga. Istakao je da je samo umjesto riječi Amerika, stavio riječ BiH.
“Ono što trebamo u BiH nisu podjele, nije mržnja, nije nasilje i bezakonje, nego ljubav i mudrost, suosjećanje i pravednost prema onima koji u našoj zemlji još uvijek pate u našoj državi bez obzira kojoj zajednici pripadali. Biće teških vremena, imali smo ih u prošlosti, imat ćemo ih i ubudućnosti. Ovo nije kraj nasilja i bezakonja, ali većina mudrih građana, Bošnjaka, Hrvata, Srba i Ostalih će moći i većina naroda želi živjeti zajedno. Mladu žele imati bolji kvalitet života, žele pravdu za sve ljude koji žive na ovoj planeti. To je rekao Kennedy. Bez toga ni nas ne bi možda danas bilo ovdje”, zaključio je Lagumdžija.