U poslednje vrijeme u prostorije našeg portala obratilo nam se nekoliko zabrinutih radnika GIKIL-a zbog katastrofalnog stanja u fabrici kao i stanja koje im i sama Uprava GIKIL-a predstavlja, a to je da trenutni poslovni partner ne želi vlasništvo GIKIL-a. Radnici ne vide više stabilnost u kompaniji i ne vide više pozitivnu budućnost u ovoj fabrici.
Već su ranije mnogi portali prenijeli informaciju o poslovanju GIKIL-a za 2024. godinu, a to je NETO gubitak od oko 62 miliona KM sa 31.08.2024. godine. Ovaj trend se nastavio i do današnjeg dana i zbog ”složenosti situacije na tržištu i u transportu uglja, kako prezentuje Uprava GIKIL-a”, očekivani gubitak do kraja 2024. godine će biti preko 80 miliona KM.
Gledajući poslovanje GIKIL-a u poslednjih 20 godina ova godina je najgora i prema riječima zabrinutih radnika ”da se ovako nije radilo ni u doba Mitala”, sve ovo zaslužuje da se GIKIL-om pozabave i ostale državne institucije, jer ipak udjela u KHK u stečaju (koji ima 100% upravljanje nad GIKIL-om) ima i Vlada Tuzlanskog Kantona.
Međutim, prošle sedmice nam se obratio i radnik blizak Upravi GIKIL-a sa jednom vrlo interesantnom informacijom, a to je da ”Uprava GIKIL-a želi da izda notarski ovjerenu hipoteku nad fabrikom AMK i solarnim panelima”, kao osiguranje za dug GIKIL-a prema firmi Erdal Trading Ltd sa Malte koji prema njegovoj informaciji danas iznosi oko 40 miliona KM. Ova firma je sestrinska firma sa kompanijama PPD Zagreb i Energia Naturalis sa sjedištem u Zagrebu, sve u vlasništvu gospodina Pavao Vujnovac. Ovo znači da će u slučaju stajanja proizvodnje koksa, 100% vlasništvo nad fabrikom AMK i solarnim panelima imati isključivo firma Erdal Trading Ltd.
Zbog svih problema koje ima GIKIL oko zaštite životne okoline, zbog enormnog zagađenja zraka i vode, postavlja se pitanje da li se priprema zaustavljanje proizvodnje koksa u GIKIL-u i nastavak rada samo fabrike AMK?
Radnici koji su u GIKIL-u od samog poslijeratnog pokretanja proizvodnje koksa ističu da im je gore navedeni scenario veoma poznat i da je Mital takođe preko cijene uglja, koji su bili veći nego tržišni, doveo do toga da je GIKIL danas dužan firmi Moorgate (bivši Stemcor), sa kamatama, oko 500 miliona KM. Svima je poznato da je taj slučaj GIKIL izgubio na međunarodnom sudu.
Danas se postavlja pitanje da li je ovo slučajnost da današnja Uprava GIKIL-a radi isti scenario kao u doba Mitala ili je ovo rezultat dogovora između Premijera Vlade TK Irfana Halilagića i predstavnika PPD Zagreb na nekoliko održanih sastanaka u Tuzli i Zagrebu. Sve upućuje na to da dogovor postoji što je vidljivo i iz dopisa koji je Nadzorni Odbor GIKIL-a uputio ”svim radnicima” GIKIL-a u kojem otvoreno daju podršku trenutnoj Upravi GIKIL-a, a ne uzimajući u obzir sve činjenice oko poslovanja i rekordnih gubitaka u kompaniji.
Ovdje je očigledno da postoji dogovor da se ”ne dira” SDA Uprava, a za uzvrat će se dati odriješene ruke oko upravljanja kompanijom i donošenje odluka koji će u korist PPD-a.
Dopis vam prenosimo u cjelosti:
Zbog ovoga se zabrinuti radnici i pitaju da li je dug GIKIL-a prema firmi Erdal Trading Ltd opravdan ili je vještački napravljen kroz cijene ugljeva, jer je navedena kompanija jedini dobavljač uglja GIKIL-u?
Na isti ovaj način Mital je pokušao da se domogne vlasništva GIKIL-a i gledajući šta ova Uprava GIKIL-a radi ovo je očigledno copy-paste scenario.
U narednom periodu biti će interesantno pratiti dešavanja u GIKIL-u i sve provjerene informacije koje budemo imali plasirati ćemo blagovremeno. Nadamo se da će i državni organi propratiti dešavanja u GIKIL-u kako bi se spriječilo dalje propadanje kompanije. Takođe, radnici se nadaju da će i novoizabrani Nadzorni odbor i novoizabrana Skupština GIKIL-a ponovno preispitati svoje odluke i donijeti nove odluke koje će ići u korist rada kompanije i zaštite svih radnih mjesta u kompaniji, jer je očigledno da ovako više ne ide.