Reakcije na gubitak 70 miliona eura iz Plana rasta Evropske unije, što je prva tranša koju je Bosna i Hercegovina izgubila zbog neusaglašavanja teksta nacrta Reformske agende, ne prestaju. Demokratska fronta (DF) također je reagovala, optužujući SDA za blokadu, ali su time otvorili pitanje i vlastite odgovornosti.
Optužbe DF-a:
DF je u svom saopštenju istakao: “Trojka je pristala na sve zahtjeve Čovića i Dodika, a SDA je ranije mehanizmom koordinacije omogućila kantonima da sve blokiraju! Pozivamo i Trojku i SDA da se prisjete, zajedno sa strancima, ko je sve slavio uvođenje takvog mehanizma koordinacije! Posebno se obraćamo ‘nesretnom’ Forti sa pitanjem – kako ti je i za šta je glasao Nihad UK, premijer Vlade Kantona Sarajevo?”
Proces blokade:
BiH je jedina zemlja u regiji koja nije pristupila ovom instrumentu, kojem je za BiH predviđeno čak dvije milijarde KM. Proces je usporen činjenicom da je BiH morala uskladiti 112 tačaka iz reformske agende, od kojih su neke bile uslovljene zahtjevima vladajućih iz RS.
Ovaj put, uslovna saglasnost stigla je iz četiri kantona u FBiH – Srednjobosanskog, Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog i Unsko-sanskog – ali je na kraju nije ni data. Vijeće ministara BiH navelo je da je bilo potrebno izjašnjavanje “za” ili “protiv” bez uslova, a njihova komunikacija je shvaćena kao glas protiv.
Posljedice neusaglašavanja:
Shodno tome, konsenzusa nije bilo, i Reformska agenda nije usaglašena niti će biti poslana u Brisel. Umjesto toga, Briselu će biti poslata informacija da dokument nije usaglašen. DF sada optužuje SDA za blokadu, ali i oni sami imaju dio odgovornosti za neuspeh ovog procesa.
Dvostruki aršini koji se primjenjuju u političkoj areni Bosne i Hercegovine jasno pokazuju kako političke stranke koriste svaku priliku da optuže jedni druge, često zaboravljajući vlastite uloge i odgovornosti. Građani BiH zaslužuju transparentnost i odgovornost od svojih političkih lidera, kako bi se osigurao napredak i korištenje sredstava koja su im dostupna iz evropskih fondova.