Nakon završetka lokalnih izbora, politička scena u Bosni i Hercegovini i dalje je napeta. Iako je SDA uspjela blago poboljšati svoj rezultat, stvarnost pokazuje da su značajne promjene ostvarene samo u Tuzlanskom kantonu, gdje su osvojili dodatne načelničke pozicije u Gračanici i Gradačcu.
Razni analitičari pokušavaju objasniti ovaj pomak, s obzirom na to da se SDA većinom nalazi u opoziciji na razini kantona, kao i na federalnom i državnom nivou. Ključni faktor može biti preuzimanje federalne vlasti od strane stranke Trojke i njenih partnera, koji su ”pokupili gelere”, kada su zatekli katastrofalno stanje koje je pripisano njima.
Uloga društvenih mreža
Kako je Bakir Izetbegović 2022. godine izjavio: “Pobijedili su nas na društvenim mrežama.” Ova izjava postaje sve jasnija u kontekstu posljednjih dešavanja. SDA je, koristeći svoju mašineriju, uspjela mobilizirati veliki broj botova i plaćenih aktivista koji prate vijesti, intervjue i portale te negativno komentarišu sadržaje koji se odnose na Trojku i njene partnere.
Dok su se članovi Trojke borili da saniraju stanje u kojem su zatekli zemlju, SDA je fokusirala svoje napore na širenje dezinformacija i laži. Ova strategija je, čini se, pomogla stranci da ostvari blago poboljšanje rezultata na izborima.
Pitanje budućnosti
S obzirom na trenutnu situaciju, ostaje pitanje hoće li se Trojka, koja se čini uspavanom, probuditi do općih izbora i poduzeti mjere protiv plaćenih botova i dezinformacija. Elmedin Konaković se ističe kao jedini političar koji aktivno radi na rješavanju ovih problema, ali će biti teško za njega da sve postigne sam.
Dok politička borba traje, javnost će sa zanimanjem pratiti kako će se situacija razvijati i hoće li opozicija uspjeti odgovoriti na izazove koje pred njih postavlja SDA i njihova strategija širenja laži.