Ko je bio doktor Mirsad Kukić? Političar koji se zalagao za razvoj Tuzlanskog Kantona

753

Mirsad Kukić, osnivač i bivši predsjednik Pokreta demokratske akcije (PDA) i dugogodišnji član Stranke demokratske akcije (SDA), preminuo je jučer u 67. godini života. Kukić je bio jedan od najutjecajnijih i najmoćnijih političara u Bosni i Hercegovini, godinama unazad.

Rođen 1958. godine u Banovićima, u Banovići Selu, Kukić je diplomirao na Rudarsko-geološkom fakultetu u Beogradu, a magistrirao, te doktorirao na Rudarsko-geološko-građevinskom fakultetu u Tuzli. Njegova politička karijera započela je u SDA, gdje je obnašao brojne funkcije, uključujući člana Predsjedništva, Glavnog odbora i predsjednika Kantonalnog odbora SDA Tuzla.

Politički uspon u SDA

Član SDA od 1990. godine, Kukić je bio istaknuti član stranke. Obavljao je brojne funkcije, uključujući člana Predsjedništva SDA, člana Glavnog odbora SDA, predsjednika Kantonalnog odbora SDA Tuzla, potpredsjednika SDA i predsjednika Općinskog odbora SDA Banovići. Njegova politička karijera u SDA trajala je gotovo tri decenije, tokom kojih je bio ključni igrač u stranačkoj hijerarhiji. Rame uz rame, od osnivanja stranke bio je uz prvog predsjednika Aliju Izetbegovića. Još tada je Izetbegović govorio o Kukiću sa punim poštovanjem: ”Onaj koga rudari žele, to je čovjek koji treba voditi vlast” – govorio je Alija Izetbegović.

Osnivanje PDA

Nakon sukoba koji su uslijedili unutar stranke, na relaciji Mirsad Kukić – Bakir Izetbegović, dolazi do isključenja iz SDA u martu 2018. godine, te Kukić osniva Pokret demokratske akcije (PDA) i postaje njen prvi predsjednik. Do sukoba je došlo nakon što se Kukić pobunio da je dosta toga da Sarajevo upravlja državom, te da sve investicije idu u Sarajevo, a da se Tuzlanski Kanton godinama zapostavlja i da se njegovi građani lažu.

Tada je Bakir Izetbegović uspio pod velikim uticajem i posjedovanjem moći, preplašiti i ucijeniti Begu Gutića, osobu koju je Mirsad Kukić ”praktički i stvorio”, te ga prigrliti na svoju stranu. Gutić je tada obnašao funkciju premijera Vlade TK, iako svi znaju da je tu došao potpuno nestručan i nesposoban, a da ga je tu doveo Kukić.

Gutiću je naređeno iz vrha stranke da mora krenuti na rušenje Mirsada Kukića, a sve pod dirigentskom palicom Safeta Softića, prvog čovjeka uleme, odnosno Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Tada, Mirsad Kukić demonstrira svoju moć i uticaj, te prvi put ikada u historiji Bosne i Hercegovine, uspijeva sa svojim poslanicima u Vladi TK, oboriti Vladu TK, tada najmoćnije SDA. Bolan i šok udarac za SDA, iz kojeg se nisu do današnjeg dana oporavili.

Nakon tog događaja, dolazi do potpune promjene političke atmosfere u Bosni i Hercegovini, jer Mirsad Kukić nanosi tek težak udarac na općim izborima 2018. godine, kada na prvim izborima uzima sa svojom PDA, čak 40+ hiljada glasova, desetak hiljada glasova manje od SDA. Tada je bilo jasno koliko je Kukić ustvari uticajan i jak.

Stranku je vodio sve do januara 2022. godine, kada je podnio ostavku nakon što su mu Sjedinjene Američke Države uvele sankcije zbog umiješanosti u korupciju u rudniku “Banovići”. Tada postaje prvi političar u regionu koji je zbog sankcija neke države podnio ostavku na određenu funkciju. Nakon toga, Kukić se potpuno povlači iz politike, ostavljajući uticaj tek u svojim Banovićima.

Profesionalna karijera

Kukić je od 1994. do 2001. godine bio generalni direktor Rudnika mrkog uglja “Banovići”. Bio je vijećnik u Općinskom vijeću Banovići, poslanik u Skupštini Tuzlanskog kantona, te zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH.

Nije tajna da je Mirsad Kukić najvećim dijelom ime izgradio upravo pomoću Rudnika mrkog uglja u Banovićima. Kada pitate nekoga u Sarajevu o Kukiću, rijetkost je da će neko pričati sa lijepim žargonom o njemu, a pak kada dođete u Tuzlanski kanton, a tek u njegove Banoviće, za njih je on ”najveći čovjek” koji se ikada rodio.

Dok su godinama kadrovi SDA urušavali rudnike u državi, rudnik u Banovićima je iz godine u godinu poslovao najbolje u regionu, pa čak i u Evropi, a sve pod upravljanjem Kukića i njegovih ljudi. Nikada nije dozvolio da rudnik u Banovićima uđe u koncern, znajući da bi to bio kraj za rudnik i Banovićane.

Kada pitate njegove Banovićane, sami će sve reći: ”Nema čovjeka u Banovićima, a da mu Mirso nije pomogao, direktno ili indirektno, i to po više puta”.

Koliko je znao o rudarskom sektoru i rudarstvu, najbolje govore činjenice da u periodu 2018-2022 kada nije imao upravu Rudnika, Rudnik mrkog uglja Banovići je uveden u enormne dugove, a sve je to proizvod kadrova SDA.

Zalagao se Kukić i za ravnomjeran razvoj lokalnih zajednica, i to su mu zamjerili u Sarajevu. Želio je da Tuzlanski kanton dobije isto onoliko koliko i Sarajevo, govoreći ”Mi gradimo državu, sve najveće fabrike i institucije su u Tuzlanskom kantonu. Mi Sarajevu šaljemo resurse i novac, bez Tuzlanskog Kantona, realno je da nema ni države”.

Pravne poteškoće

Kukićevu karijeru obilježile su i pravne poteškoće. U martu 2017. godine, Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu optužilo ga je za nezakonito zapošljavanje u Javnom preduzeću “Elektroprivreda Bosne i Hercegovine”. Osuđen je 2020. godine na godinu zatvora, no Kantonalni sud u Sarajevu ukinuo je tu presudu i predmet vratio na ponovno suđenje.

Godine 2006. osuđen je na godinu i po dana zatvora zbog prekoračenja službenog položaja dok je bio generalni direktor rudnika “Banovići”. Ta presuda je izbrisana iz kaznene evidencije 2014. godine na njegov zahtjev.

Također, nije tajna da su ove tužbe i presude došle kao rezultat njegovog neposluha prema vladajućim strukturama SDA. I pticama na grani je jasno da su ove presude politički upakovane i motivisane.

Međutim, njegov narod znao je tu pozadinu i uvijek je čvrsto stojao iza njega. Kada god su u SDA mislili da su se riješili Kukića, on se vraćao jači nego ikad.

Sankcije i ostavka

U januaru 2022. godine, Sjedinjene Američke Države su mu uvele sankcije zbog umiješanosti u korupciju. Iz State Departmenta je tada objavljeno da je Kukić koristio politički utjecaj i službenu moć za sticanje lične koristi. Nekoliko dana kasnije, Kukić je podnio ostavku na mjesto predsjednika PDA.

Također, ono što je manje poznato javnosti, Mirsadu Kukiću su ukinute sve sankcije Amerike, osim one o zabrani putovanja u Ameriku.

Privatni život

Kukić je oženjen i ima dvoje djece. Kroz svoj politički i profesionalni put, ostavio je značajan pečat na političkoj sceni Bosne i Hercegovine, posebno u Tuzlanskom kantonu i Banovićima.

Njegova smrt označava kraj jedne ere u bh. politici.

Koliko ga je njegov narod volio, njegovi rudari i Banovićani, teško je opisati. Vjerovatno se takva ličnost više nikada neće roditi.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Sličan sadržaj

MUŽ MI JE JUTROS POKLONIO OVU KUTIJU: Otvorila sam je i odmah slikala mami, NOGE MI SE ODSIJEKLE, ODMAH TRAŽIM RAZVOD

MUŽ MI JE JUTROS POKLONIO OVU KUTIJU: Otvorila sam je i odmah...

VIC : Došla snaja kod svekrve na jutarnju kaficu

Došla snaja kod svekrve na jutarnju kaficu. Sjele one, piju kaficu, napolju...

“Alkohol mi je uništio život, bio sam pijan i prevario sam suprugu sa njenom kumom”

Alkohol mi je uništio život ! Bio sam pijan i prevario sam...