Tri godine su prošle otkad je južna interkonekcija postala vitalni nacionalni interes bosanskohercegovačkih Hrvata. Dotad se zaštitnik svih (legitimnih) Hrvata u BiH, šef HDZBiH Dragan Čović nije bunio. Onda je shvatio da je ugrožen interes pomenutog naroda i da će ga izvući jedino firma koju će on osnovati sa sjedištem u Mostaru, nad kojom bi, naravno, imao moć. Neće, kaže, da neko u Sarajevu zavrne ventil za dotok gasa Hrvatima u Posušju.
Zbog toga ga SAD sve češće opominju i mašu crnom listom. Naravno, i one tu imaju svoj interes, da smanje zavisnost od ruskog gasa u našoj zemlji, odnosno Evropi, ali i same ulažu ogromne količine novca. Koliko ova priča odjekuje, čuli su je i u New York Timesu, koji je nedavno objavio tekst o tome.
Zatvaranje pipa
“Teza da će Sarajevo Posušju zavrnuti gas je besmisao”, reći će za Raport bivši direktor BH Gasa Almir Bečarević te istaknuti da bi to bilo ravno tezi da će Bošnjacima u Sarajevu Hrvati zavrnuti gas u Zagrebu. “Ili, recimo, transportni sistem je kao elektroprijenos. To je javna usluga i kad je to nekome Elektroprijenos isključio struju?”.
U zaštitu vitalnog nacionalnog interesa bh. Hrvata, zbog kojeg je sve stalo, uskočio je u petak i premijer Hrvatske Andrej Plenković te u ime svoje države poručio da Hrvatska podržava stav Dragana Čovića o potrebi uvažavanja interesa hrvatskog naroda u BiH. Zaboravio je Plenković da je, recimo, firma iz njegove države Plinacro, zajedno s BH Gasom kandidirala projekt južne interkonekcije, koji je u energetskoj zajednici prihvaćen te uvršten na listu Entsoga, najvećeg udruženja operatora transportnog sistema.
“Sve aktivnosti su od 2009. koordnirane između BH Gasa i Plinacra i to je sve dodvedeno do kraja i sad je samo stalo. Ono što HDZ ne govori, Plinacro je sve završio sve, došao do građevinskih dozvola. Oni mogu sve završiti za dvije, dvije i po godine. Mi danas da krenemo, može biti gotovo za četiri. A ako bi to radila njihova novoformirana firma koja bi krenula od nule, e tad treba 10 godina”, upozorava Bečarević.
U posljednje vrijeme glasnogovornik za ovu temu uime HDZ-a je i Damir Džeba, koji prilično blijedo brani stavove svoje stranke u pogledu pitanja južne interkonekcije.
Nedavno je u emisiji “Odbrojavanje” BHRT-a ponavljao samo jedno – tužbu pred Arbitražnim sudom.
Jesu tuženi, ali…
Kako će sagovornik Raporta objasniti, tačno je da su tuženi i Vlada FBiH i BH Gas i Energoinvest, ali Džeba prejudicira kakva će biti odluka. To, naravno, niko ne može predvidjeti.
Kad je u pitanju tužba protiv Vlade FBiH, Džeba bi morao znati da je Vlada FBiH garantirala transport gasa preko Mađarske i zato je tužena, a HDZ je glasao za raskid ugovora i prelazak na Turski tok.
Ono što je veoma zabrinjavajuće jeste i pitanje dotrajalosti gasovoda. Bečarević kaže da on ide ka svome smiraju i da ga treba hitno mijenjati.
“Zbog dešavanja u Evropi i starosti gasovoda, moramo pod hitno krenuti s gasovodom. Sve je i krenulo početkom ukrajinsko-ruskog rata kada u Sarajevu 72 sata nije bilo gasa”, ističe.
Da nam se to ne bi ponovilo, od krucijalne važnosti je diverzifikacija, koju bi trebala svaka normalna država da ima. Južna interkonekcija pružila bi nam mogućnost da kupujemo gas od koga god hoćemo. Da je teklo sve po planu, dosad bi najveći dio posla bio urađen, gotovo tri godine pojeli su skakavci.
Ako zanemarimo vitalne interese, pa pogledamo s pravne strane, Zakon o južnoj interkonekciji dobio je podršku Zakonodavnopravne komisije Predstavničkog doma i danas će se naći pred Odborom za energetiku federalnog Parlamenta, na kojem će biti i predstavnici Ambasade SAD-a.