Energetske igre u BiH: Neznanje, nesposobnost ili nešto još gore?

99

Dok očekujemo da se podijele poticaji za ugrožene kategorije u podršci plaćanja električne energije, odvija se prava drama u javnom prostoru sa svakojakim, mahom oprečnim informacijama.

Uznemirava se javnost u vezi proizvodnih kapaciteta, količine i cijene električne energije, perspektivi, izvlačenju novca iz rudnika…

Čemu se nadati

Eksperti, često i samozvani, govore različite stvari, drugi, opet, pokušavaju povezati sve to u jednu cjelinu i tako običan potrošač ne zna ni šta da očekuje niti čemu da se nada.

Sve skupa ne čudi jer stalno smo “bombardovani“ međusobno suprostavljenim informacijama:

“Bit će struje – neće biti struje. Nikad gora situacija u Elektroprivredi – Elektroprivreda je stabilna”.

I tako redom, iz dana u dan, potrošači su zaluđeni i vijestima tipa:

“Donedavno smo bili izvoznici struje, a sada nam prijeti uvoz. Sistem je ugrožen i destabiliziran.

Prije petnaestak godina rudnici su proizvodili oko 5,5 miliona tona uglja, a sada su krivi za nedostatak uglja u termoelektranama. Nema zaliha – ima zaliha za 50 do 100 godina.

Nema strategije, ima strategije. Kinezi će graditi Blok 7, neće graditi Blok 7. Rudnike može spasiti samo udruživanje u koncern sa Elektroprivredom, a sada Elektroprivreda propada zbog rudnika.

Rudnici su među najvećim poreskim dužnicima u Federaciji Bosne i Hercegovine. Male hidroelektrane (MHE) su spas, a ne, MHE su opasnost za vodni sistem, zloupotreba i koristoljublje.

Sjeverni tok, Južni tok. Plin iz Rusije, Azerbejdžana ili Sjedinjenih Američkih Država. Sada su hit solarne elektrane i poneka vjetroelektrana”.

Razbacivanje idejama i sredstvima

I tako unedogled…

Ovim je na najgrublji i, istovremeno, najjednostavniji način okarakterisana energetska situacija u Bosni i Hercegovini.

Dakle, uočljivo je, pojednostavljeno rečeno, olahko razbacivanje“ idejama“ i sredstvima koja pripadaju državi i narodu.

Paušalne ocjene i nekritičko prihvatanje nestručnih stavova dovodi svaku zemlju, pa i Bosnu i Hercegovinu, u nezavidan položaj koji u krajnjem može da dovode do stanja potpune ovisnosti o potezima koje vuku veliki igrači na svjetskom energetskom tržištu.

Da napomenemo, teško je izbjeći ovisnost od kretanja na svjetskoj sceni, ali u takvoj situaciji postoji mogućnost zaštite sopstvenog inaeresa u okvirima koji nam isugiravaju mirniju i stabilniju budućnost.

Đonlagić: Ekspert u oblasti energetike

Pored svih navedenih problema očito je da se u ovim igrama zanemaruju klimatske promjene, pa i ekološka situacija (primjer spaljivanja otpada koje niko ne pominje), koja će nas dovesti u bezizlaznu situaciju ukoliko na vrijeme ne poduzmemo adekvatne mjere.

Na nama je da se ozbiljno pripremimo za neminovne klimatske promjene koje se očigledno dešavaju na planeti i koje će svakako zahvatiti i naš životni prostor.

Planovi da se energetski sektor okrene čistijim, alternativnim izvorima energije nije upitan i ne treba biti upitan. To je put kojim moramo ići i mi.

Slabosti društva

Pa šta je onda problem?

Naš problem je nedovoljna konzistentnost, zatim sve slabosti koje nagrizaju naše društvo, nedostatak kredibilnosti i tome sljedstveno nedovoljna studioznost, organiziranost i sveprisutan nenaučni pristup.

Jer, na današnjem nivou tehnološkog razvoja OIE (obnovljivi izvori energije – vjetar i Sunce, prije svih) kao isključivi izvori energije, nisu u stanju, što je pouzdano utvrđeno, da našem društvu osiguraju nesmetan otklon od postojećih nazovimo ih, tradicionalnih izvora energije.

Svi pokazatelji ukazuju da postojeći obnovljivi izvori ne donose dovoljnu stabilnost pa i robusnost sistema kako bi bio stabilan i oslonac za mirnu svakodnevicu, kako industrije tako i u domaćinstvima.

Svojevremeno sam u Njemačkoj imao priliku da pročitam studiju “DAN D” koja je urađena za grad Dusseldorf.

Odnosio se na problem uvezene radne snage i apokaliptičnu situaciju ako jednog dana ostanu bez uvezene radne snage. Jednostavno rečeno, život bi stao.

Isto tako su temeljito proučili i problem oslanjanja na energiju vjetra i solarnu energiju (a da ne pominjemo kako su pojedine djelove postojećih vjetroparkova uklonili da bi proširili površinske kopove uglja i na taj način očuvali eksploataciju fosilnih goriva).

Ogromni kapaciteti

Oni su razmatrali situaciju tame i nedostatka vjetra. Situacija nazvana dunkelflaute, a što znači situacija u kojoj nije moguće proizvoditi električnu energiju zbog nedostatka vjetra i Sunca.

Dunkelflaute može trajati sedmicama. To znači da su potrebni ogromni kapaciteti za skladištenje električne energije.

Kraljevsko društvo Velike Britanije je nedavno zaključilo da je potrebno dovoljno uskladištene energije da se pokrije više od dva mjeseca ovakvog manjka proizvodnje.

U jednom od narednih tekstova pisat ćemo o kapacitetima baterija za uskladištenje električne energije, što nam omogućava da imamo pouzdane količine koje opet omogućuju održavanje stabilnosti sistema.

Dakle, upravo zbog ovakvih incidentnih situacija moramo imati stabilne termoenergetske kapacitete bilo u pogonu ili u rezervi, kako bi nam sistem bio stabilan.

Stoga pojedinačna obećanja o gašenju termoelektrana i rudnika nemaju smisla ako to nije dobro i temeljito razrađena ideja.

I konačno, dolazimo do onoga što će sistemu dati dovoljno sigurnosti i perspektivu pravilnog funkcioniranja.

Moguća rješenja

Proizvodni miks daje mogućnost kombiniranja i korištenja energije u skladu s potrebama i mirniju budućnost.

To su sve mogući scenariji i rješenja zasnovana na stručnoj i naučnoj elaboraciji u skladu sa politikama i drugih razvijenih zemalja koje svoje scenarije o zadovoljenju i sigurnosti energetskih potreba razvijaju za kraći i duži rok energetske tranzicije.

Takvi scenariji i detaljne strategije i akcioni planovi moraju biti prezentirani javnosti BiH, jer predstavljaju temelj razvoja privrede i opstanka ovog sve manjeg društva.

Međutim, nama se uglavnom servira kakofonija svekolikih kataklizmatičnih izvještaja i nerealnih, idealističkih teorija nakon kojih iole pažljiviji posmatrač i građanin ostane duboko istraumatiziran, sluteći mrak i tamu i povratak na iskonska ognjišta.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Sličan sadržaj

“Svekrva me danas ošamarila i to pred mojim mužom”

“Svekrva me danas ošamarila i to pred mojim mužom koji je nakon...

“Prije desetak godina moji roditelji su se razveli”

“Prije desetak godina moji roditelji su se razveli. Obzirom da je tata...

‘Moj Djed Ima 85 Godina I U Braku Je Sa Bakom Već 60 Godina’

Moj djed Džo ima 85 godina i u braku je sa bakom...