Na današnji dan, 21. novembra 1995. godine, u američkoj bazi Right Peterson u Daytonu, Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini je potpisan, označavajući završetak rata u toj zemlji i uspostavu njenog ustavnopravnog poretka.
Sporazum, čiji je zvanični potpis dat 14. decembra 1995. u Parizu, predstavlja Dejtonski mirovni sporazum i označava kraj gotovo četverogodišnjeg rata. Bosna i Hercegovina je uspostavljena kao država sa tri konstitutivna naroda i ostalima.
Glavni akteri mirovnih pregovora i potpisnici Dejtonskog sporazuma bili su predsjednik RBiH Alija Izetbegović, predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman i srbijanski predsjednik Slobodan Milošević. Potpisivanje je obavljeno 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu. Sve tri države nastale su raspadom Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Sporazum se sastoji od 11 aneksa, uključujući i Aneks 4 – Ustav Bosne i Hercegovine, kojim je potvrđen suverenitet, teritorijalni integritet i neovisnost Bosne i Hercegovine kao države. Definirano je da će BiH imati dva entiteta – Federaciju Bosne i Hercegovine i Republiku Srpsku, te će činiti konstitutivni narodi, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, zajedno sa ostalima.
Uspostavljene su nadležnosti Bosne i Hercegovine i entiteta, kao i odnosi između institucija BiH, zajedno s postupkom izmjene Ustava BiH.
Dejtonsko ustavno uređenje postalo je izazov u funkcioniranju moderne BiH i predstavlja prepreku na njenom putu ka evroatlantskim integracijama. Ovo pitanje postalo je i ključna tačka neslaganja u unutarnjoj politici države, s političkim strankama koje se ne slažu oko toga kako bi BiH trebala izgledati u budućnosti i kakvo bi trebalo biti njezino unutrašnje uređenje. U proteklim godinama, nije postignut konsenzus o nijednom prijedlogu ustavnih promjena.