Poražavajuće: 35 000 studenata manje u BiH

115

Evidentno je smanjenje broja studenata u BiH iz godine u godinu, mnogi stručnjaci navode ovaj trend kao jedan od najzabrinjavajućih.

Na osnovu podataka državnih zavoda za statistiku zemalja regije, BiH definitivno bilježi najveći pad u posljednjih deset godina. Broj studenata upisanih na fakultete u BiH manji je za gotovo 35.000 u odnosu na period prije desetak godina, pokazala je analiza Radija Slobodna Evropa. Prema podacima iz izvještaja Agencije za statistiku BiH, u studijskoj 2012./2013. godini na visokoškolske ustanove u našoj zemlji bilo je upisano 112.607, dok je broj studenata u 2022./2023. godini 76.962.

Pad nataliteta, ali i politička nesigurnost i ekonomska neizvjesnost u BiH u posljednje tri decenije, osnovni su razlozi zbog kojih bh. univerziteti iz godine u godinu imaju sve manje studenata

Rifat Škrijelj, Rektor UNSA za ” AVAZ”

Zanimljivi podaci su i iz regiona gdje negativan trend bilježi Crna Gora, dok je u Hrvatskoj i Srbiji upisano više studenata prošle akademske godine u poređenju sa 2011/2012. godini.

U padu je i broj upisan studenata na crnogorskim univerzitetima, a u posljednjih deset godina upisano je 4.547 studenata manje. U akademskoj 2011/2012. taj broj je iznosio 22.227, dok je u prošloj upisano 17.679 studenata.

Hrvatska, kao i Srbija, bilježi porast kada je u pitanju broj upisanih studenata na fakultete, a u posljednjih deset godina upisano je 2.037 studenata više. 2011/2012. godine na univerzitetima je bilo 152.857 studenata, a 2021/2022. godine broj je porastao na 154.894 studenata, podaci su Državnog zavoda za statistiku.

Studiranje u inostranstvu

Što se tiče studiranja u inostranstvu, Bosna i Hercegovina ne posjeduje nikakve službene podatke.

Svjetska platforma Erudera objavila je podatke za akademsku 2019/2020. godinu koji govore da je tada više od 15.000 studenata otišlo na studije van BiH.

Za studente koji se odluče na ovaj korak, postoje Erasmus+ programi ili studiranje o vlastitom trošku na nekom od univerziteta.

Erasmus+ programi dio su europskog projekta mobilnosti studenata i kulturne razmjene. Aplicirati mogu studenti koji su primljeni na neki od fakulteta u svojoj državi. Erasmus+ programi ne znače da ćete dobiti diplomu univerziteta na kojem gostujete.

Tražena zanimanja i upis na fakultete u BiH

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, za zanimanja sa fakultetskim obrazovanjem, najveća potražnja prema prognozama poslodavaca će biti iskazana za radnicima iz IT sektora (inženjeri elektrotehnike, sistem inžinjeri, programeri, IT developeri i dr.), zatim ekonomistima, magistrima farmacije, te mašinskim i građevinskim inžinjerima.

Izvor slike: Radio Slobodna Evropa BiH

Bojim se da ćemo ostati bez stanovništva, a onda je pitanje hoćemo li i biti zemlja i država. To jeste naša stvarnost, ali ipak mislim da ćemo kao zemlja „progledati“, da će se konačno početi mirnodopski razmišljati i ekonomski postupati

Rifat Škrijelj, Rektor UNSA za ” AVAZ”

Univerzitet u Tuzli

Univerzitet u Tuzli i dalje se suočava s problemom sve manjeg broja upisanih studenata, a razlika između brucoša prije 12 godina i danas je u njih čak 4.098. Razlozi su brojni, a cjelokupan društveni sistem ne čini mnogo kako bi sasjekao korijen problema.

U aktuelnu akademsku godinu na Univerzitetu u Tuzli nakon tri upisna roka primljeno je 1.300 brucoša koji su raspoređeni na 12 fakulteta i Akademiji dramskih umjetnosti. U odnosu na akademsku 2010/2011. godinu to je manje njih za čak 75,91 %.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Sličan sadržaj

POUČNA PRIČA: Siromašan muškarac je živio sa suprugom koja je od njega tražila samo češalj

Jednog dana, supruga, koja je imala veoma dugu kosu, zamolila je svog...

“Samac sam, imam 42 godine i prošle sedmice mi pred vrata stana došla neka mlada cura…” Share

“Samac sam, imam 42 godine i prošle sedmice mi pred vrata stana...